کرکامین موثر در کنترل رشد و تکثیر تومور سرطانی

[ad_1]

تحقیقات دانشمندان دانشگاه لوییزویل آمریکا بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که رنگدانه زردچوبه (کرکامین curcumin) در کنترل رشد و تکثیر تومور سرطانی نقش موثری دارد. محققان از کرکامین برای پژوهش خود استفاده کردند چون اسید معده کورکومین را تخریب می‌کند و تاثیر آن را از بین می‌برد.

هرچند خاصیت آنتی اکسیدان، ضد التهابی و ضد تکثیری کرکامین کاملا شناخته شده است، اما جذب خوراکی اندک آن باعث شده استفاده از این ماده در تحقیقات بالینی و آزمایش‌های حیوانی محدود باشد.

جذب کرکامین از راه خوراکی کم است و تاثیر چندانی در کنترل تومور‌های سرطانی ندارد.

جذب کرکامین از راه خوراکی کم است و تاثیر چندانی در کنترل تومور‌های سرطانی ندارد.

اما محققان دانشگاه لوییزویل برای این مشکل راه حلی پیدا و از رنگدانه کرکامین استفاده کردند. آنها دویست میلی‌گرم کرکامین را در کپسول‌های جذب‌شونده دو سانتی‌متری قرار دادند و آن را در بدن موش‌های مبتلا به سرطان پستان کاشتند. چهار ماه و نیم بعد این کپسول‌ها را با کپسول‌های تازه جایگزین کردند تا مقدار بیشتری کرکامین به تومور برسد. پژوهشگران علاوه بر این، به گروهی دیگر از موش‌ها از راه خوراکی مقدار بیشتری کرکامین دادند.

سپس آنها در فواصل زمانی مختلف موش‌ها کالبدشکافی شدند و اندازه تومور در آنها بررسی شد.نتایج این این تحقیق که در نشریه تحقیقات پیشگیری از سرطان منتشر شده است نشان می‌دهد “کرکامین باعث کاهش قابل ملاحظه در اندازه و تکثیر تومور شد در حالی که کرکامین خوراکی بدون تاثیر بود”.

محققان دیگر در حال بررسی تاثیر تزریق مستقیم کرکامین به داخل تومور پستان هستند. موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا تحقیقی را آغاز کرده که تاثیر کرکامین را در افزایش تاثیر شیمی درمانی در مبتلایان به سرطان روده بررسی می کند. نتایج این تحقیق سال آینده منتشر خواهد شد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *