کره‌ جنوبی پول نفت ایران را پرداخت می‌کند

[ad_1]

ایران حدود ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در دو بانک کره جنوبی دارد اما به دلیل تحریم‌های وضع شده نتوانسته این مبلغ را به خارج از کره منتقل کند. تا قبل از توافق ژنو و به دلیل تحریم‌های ناروای غرب، خریداران نفت فقط می‌توانستند در ازای پول نفت وارداتی خود، کالا به ایران تحویل دهند.

پس از توافقنامه ژنو اما اوضاع تغییر کرده است. کره جنوبی اکنون دومین کشور آسیایی است که در قالب اجرای توافق ژنو، بخشی از مطالبات نفتی ایران را پرداخت می‌کند. این در حالی‌ است که گفته میشود کشور ژاپن قسط اول به میزان ۵۵۰ میلیون دلار را پرداخت کرده است.

بر اساس توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ که در ماه نوامبر به دست آمد، قرار است چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دارایی مسدود شده ایران در هشت قسط در اختیار دولت این کشور قرار گیرد. قسط اول اوایل ماه فوریه پرداخت شد.

هنوز مقدار مبلغی که قرار است کره جنوبی به ایران بپردازد مشخص نشده است. آنچه مشخص است آن است که کره جنوبی مبلغ مورد نظر را در دو نوبت به ایران پرداخت خواهد کرد.

پیش‌تر اعلام شده بود که طبق توافق ژنو، قسط اول به مقدار ۴۵۰ میلیون دلار در روز اول ماه مارس امسال و قسط دوم به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار هفته بعد از آن به حساب ایران واریز خواهد شد.

تا زمان توافق ژنو، خریداران نفت ایران در اجرای تحریم‌های آمریکا و اروپا مجبور شده بودند به صورت پلکانی و تدریجی میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.

کره جنوبی، چین، هند و ژاپن خریداران عمده آسیایی نفت ایران در سال ۲۰۱۳ بودند. این چهار کشور در این سال در مجموع ۱۵ درصد خرید نفت از ایران را کاهش دادند. مجموع فروش ایران به این چهار کشور در سال گذشته ۹۳۵ هزار بشکه در روز بود.

طبق توافق ژنو، ایران می‌تواند صادرات نفت خود را در حد یک میلیون بشکه در روز حفظ کند و فشار آمریکا بر واردکنندگان برای کاهش پلکانی خرید نفت از ایران متوقف می‌شود.

ایران پیش از تشدید تحریم‌ها روزانه به‌طور متوسط دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کرد که به تدریج تا اکتبر ۲۰۱۳ به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید. چنین کاهشی در طول دو دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *