تشخیص دروغ در شبکه‌های اجتماعی با کمک الگوریتم‌های پردازش متن

[ad_1]

 

شایعات میتوانند با سرعت باور نکردنی در فضای مجازی و به کمک شبکه‌های اجتماعی منتشر شوند. پروژه جدیدی با هدف بررسی امکان تشخص سریع و بی‌ وقفه راست یا دروغ بودن پیام‌های منتشر شده بر روی شبکه‌های اجتماعی در حال انجام است. این سیستم همچنین قادر به تشخیص و متمایز کردن شناسه‌های واقعی‌ از شناسه‌های ساختگی که به منظور شایعه پراکنی ایجاد شده‌اند خواهد بود.

پیامهای منتشر شده در توییتر معمولاً کوتاه هستند، و فهمیدن آنها مشکل است. فهمیدن آنها برای کامپیوتر‌ها نیز امر ساده به نظر نمیرسد. بنابراین تشخیص سیستم نمیتواند همیشه قابل اطمینان باشد.

پیامها منتشر شده در توییتر معمولاً کوتاه هستند، و فهمیدن آنها مشکل است. فهمیدن آنها برای کامپیوتر‌ها نیز امری ساده به نظر نمیرسد. بنابراین تشخیص سیستم نمیتواند همیشه قابل اطمینان باشد.

این سیستم در مرحلهٔ اول با هدف کمک به سازمانهای دولتی مانند سازمانهای امداد رسان و خدمات اضطراری جهت واکنش به موقع در هنگام بروز حوادث خواهد بود. هدف دیگر این پروژه این است که به کاربران این امکان را بدهد تا بتوانند ارزیابی مناسبی‌ از صحت اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر داشته باشند.

این پروژهٔ ۳ ساله با عنوان Pheme از تکنیک‌های پردازش متن کمک خواهد گرفت. در طراحی و اجرای آن سه دانشگاه شفیلد ، وارویک و لندن از انگلستان و دانشگاه آلمانی زارلند و دانشگاه مودول در اتریش مشارکت خواهند کرد. همچنین ۴ شرکت تجاری در امر پیاده سازی این سیستم مشارکت خواهند کرد. قرار است نمونهٔ اولیه این سیستم در مدت ۱۸ ماه به مرحلهٔ آزمایش برسد.

نقطه آغاز پژوهش ها برای طراحی چنین سیستم هایی در حقیقت مطالعاتی بود که در مورد استفاده از شبکه های اجتماعی در جریان شورش سال ۲۰۱۱ در شهر لندن انجام شد. در این پژوهش پیام‌های منتشر شده روی شبکه توییتر، اظهارنظرها در مجامع مجازی و وبلاگ های مربوط به خدمات پزشکی و اظهار نظرها روی شبکه فیسبوک مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

بررسی منابع

پژوهشگران می گویند که شایعات منتشر شده روی شبکه های اجتماعی به چهارگروه تقسیم شده و مورد بررسی قرار می گیرند:

گمانه زدن: به عنوان مثال مواردی مثل پیش بینی و پخش شایعه در مورد احتمال افزایش نرخ بهره بانکی.
ایجاد جنجال و تشویش: مثل موارد انتشار اطلاعات جنجال برانگیز در مورد واکسن های ضد سرخک و اوریون.
اطلاعات غلط ( گمراه کننده) : مواردی که به شکل غیرعمد و یا ناخواسته اطلاعات غلط منتشر می شوند.
نشر اکاذیب: مواردی که اطلاعات غلط و کذب با اهداف مخرب و زیانبار منتشر می شوند.

دکتر کالینا بونتچوا از مسئولان این پژوهش در دانشگاه شفیلید انگلستان می گوید: “پس از شورش تابستان ۲۰۱۱ در شهر لندن برخی پیشنهاد می کردند که برای جلوگیری از اقدامات و سازمان دهی شورشیان باید شبکه‌های اجتماعی را تعطیل کرد. ولی شبکه های اجتماعی در عین حال می توانند اطلاعات مفیدی را به گردش درآورند. مشکل در این است که اطلاعات روی این شبکه ها با سرعت زیادی منتشر و رد و بدل می شود و ما نمی توانیم با همان سرعت حقایق را از دروغ و یا درست را از غلط تشخیص دهیم. این باعث می شود که واکنش به شایعات و خبرهای غلط بسیار دشوار شود و به عنوان مثال سرویس های خدمات اضطراری نمی توانند با سرعت لازم واکنش نشان داده و اوضاع را تحت کنترل درآورند.”

دکتر کالینا بونتچوا می گوید: “در این موارد فقط متن های منتشر شده مورد بررسی قرار خواهند گرفت و تصاویر را بررسی نخواهیم کرد چون تشخیص صحت یک عکس از نظر فنی کار بسیار دشواری است.”

دستیابی به یک تعادل صحیح

نتیجه بررسی در مورد هر خبر و یا شایعه ای در یک ” کشوی مجازی ” منتشر خواهند شد و کاربران و متشرکان شبکه های اجتماعی با مراجعه به آن می توانند بفهمند که این اطلاعات حقیقی و یا شایعه است.

اولین بخش از نتایج این پژوهش حدود هجده ماه دیگر آماده خواهد شد و در مرحله اول قرار است در جمع خبرنگاران و کارمندان بخش خدمات پزشکی مورد آزمایش قرار گیرد.

دکتر کالینا بونتچوا می افزاید: “ما در عمل باید ببینیم چه مواردی از این پژوهش ها قابل اجراست و در عین حال لازم است که یک تعادل صحیحی بین تجزیه تحلیل اطلاعات توسط نیروی انسانی و یا تکنولوژی به دست بیاوریم.”

هدف این است که در پایان این طرح یک سیستم دروغ سنج اطلاعات روی شبکه های اجتماعی برای کار حرفه ای خبرنگاران ساخته شود. منبع: بی‌ بی‌ سی‌

 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *