افشای اسرار مریخ با کمک میکروسکوپ کاوشگر “فرصت”

[ad_1]

ناسا نخستین تصویر میکروسکوپی‌ از یک سنگ اسرارآمیز در مریخ را منتشر کرد. این عکس در ۳۵۴۰ امین روز مأموریت کاوشگر “فرصت” گرفته شده است.

عکس جنجال برانگیزی که توسط کاوشگر "فرصت" به زمین مخابره شده است.

عکس جنجال برانگیزی که توسط کاوشگر “فرصت” به زمین مخابره شده است.

این عکس، که به ظاهر مربوط به یک سنگ است، بحث‌ها و جنجال‌هایی‌ به همراه آورده است. بحثی‌ که مطرح میشود آن است که منشأ این عکس سنگ نبوده، بلکه یک موجود جاندار بوده است.

طی‌ چند روز گذشته، یکی‌ از کارشناسان علوم اعصاب (Neuroscience) و اخترزیست‌شناس (Astrobiology) در مجلهٔ Cosmology، این سنگ را با نوعی از قارچ‌ها و گلسنگ هایی که بر روی زمین نیز می‌‌رویند مقایسه کرده است (متن کامل مقاله را اینجا ببینید). او همچنین درخواستی تنظیم و به دادگاهی در ایالت متحد آمریکا ارایه کرده که در آن از ناسا به علت اهمال در تحقیق پیرامون این ارگانیزم فضایی شکایت کرده است. در این دادخواست او خواستار انتشار تصاویر دیگری که از این شیئ در دسترس است شده است.

 واکنش ناسا

در پی‌ انتشار این خبر، ناسا اعلام کرده است که قصد انتشار تصاویر بیشتری از این ارگانیزم فضایی را داشته است، اما میخواسته که پیش از آن تصاویر مربوطه را با جزئیات بیشتری مورد تحقیق و بررسی قرار دهد. ناسا همچنین گمان میبرد که حرکت کاوشگر “فرصت” باعث کنده شدن این سنگ از جای خود شده باشد.

این در حالی‌ است که ناظران مستقل نظری مخالف نظر ناسا دارند.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *