استفاده از فناوری نانو برای ساخت پوششی آب گریز

[ad_1]

«هیدروفوبی سیتی» یا آب گریزی یک خاصیت فیزیکی ملکول‌ها است که از آب دوری میکنند. به عنوان مثال می‌توان به ملوکول‌های روغن اشاره کرد. این مواد به آرامی ارزش خود را در کاربردهای صنعتی‌ نشان میدهند. محصولات این صنعت به رفع مشکل شستن پنجره های آسمان خراش ها، یا پنل های خورشیدی و همچنین آیینه های منعکس کننده نور در نیروگاه های خورشیدی در میان صحرا کمک می کند.

در غالب یک تحقیق دانشگاهی‌، گروهی از محققان مرکز انتقال فناوری دانشگاه پنسیلوانیا موفق به تولید نانو پوششی شده اند که  پاشیدن آن بر روی سطوح شیشه ای موجب می شود که آب و لکه آن روی سطح باقی نماند. بدین ترتیب سطح پوشش داده شده با این محصول بسیار شفاف خواهد بود.

این نانو پوشش موجب می شود که زاویه تماس قطره آب با سطح افزایش یابد .

وقتی این زاویه کم باشد قطره می تواند به صورت نیمکره در آمده و به نوعی سطح را خیس کند اما با افزایش این زاویه ، قطره شباهت زیادی به یک توپ پیدا کرده و حتی می تواند روی سطح به حرکت در آید. در این حالت سطح توسط قطره خیس نمی شود و قطره به جای جذب شدن، به روی سطح می لغزد.

قطره‌های آب بر سطح برگی با خاصیت هیدروفوب

قطره‌های آب بر سطح برگی با خاصیت هیدروفوب

برخی گیاهان نظیر نیلوفر آبی و بال پروانه ها این ویژگی را دارا هستند زیرا زبری خاص نانو مقیاس بر روی سطح برگ نیلوفر آبی و بال پروانه وجود دارد و موجب می شود این سطوح کاملا خشک و پاکیزه باقی بماند.

پیش از این ، محصولات ضد آب مختلفی به بازار عرضه شده بود که خواص آب گریزی داشتند اما مشکل همه آنها این بود که بعد از پاشیده شدن روی سطح موجب مات شدن سطح می شدند بنابراین برای سطوحی که نیاز به جلا دارند این اسپری ها چندان مناسب نبودند.

همچنین نمی توان آنها را روی عینک ها ، لنزها ، پنجره ها و پنل های خورشیدی استفاده کرد اما این نانو پوشش جدید شفافیت سطح را حفظ می کند. منبع: ایرنا

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *